Milleristé byli členové hnutí vedeného baptistickým kazatelem Williamem Millerem v 19. století. Jejich učení se stalo známým jako millerismus. Milleristé byli známí svým přesvědčením, že Ježíš Kristus se vrátí na Zemi v konkrétním roce, konkrétně v roce 1844. Toto datum bylo spojeno s interpretací biblických proroctví a bylo nazýváno Velkým Zjevením.
Jak jste zmínil, v roce 1844 očekávali návrat Ježíše, ale k tomu nedošlo. Toto období se nazývá Velké zklamání. Po této události někteří z milleristů, včetně Ellen G. Whiteové, začali vyvíjet nové teologické interpretace a vytvořili různé denominace, včetně Adventistické církve sedmého dne. Ellen G. Whiteová byla jednou z významných postav v této tradici a měla vliv na formování adventistické víry.
Takže milleristé byli ti, kteří následovali Williamem Millera a očekávali návrat Ježíše v roce 1844, ale když se to nestalo, někteří z nich se stali zakladateli pozdějších adventistických denominací.
William Miller byl významnou postavou v americkém náboženském prostředí 19. století. Narodil se 15. února 1782 v Pittsfieldu, Massachusetts, USA, a zemřel 20. prosince 1849. Jeho církevní kariéra a učení byly spojeny s millerismem, který se stal základem pro pozdější adventistické hnutí.
Zde jsou významné události v životě a kariéře Williama Millera:
Začátek kariéry: Millerova církevní kariéra začala ve 20. letech 19. století, kdy se stal baptistickým kazatelem.
Biblické studium a proroctví: Miller začal studovat Bibli intenzivně a provádět detailní analýzy biblických proroctví. Významným datem byl rok 1818, kdy dospěl k závěru, že druhý příchod Ježíše Krista se blíží.
Vydání knihy: V roce 1833 vydal Miller knihu nazvanou "Evidence from Scripture and History of the Second Coming of Christ about the Year 1843-4" (Důkazy ze Svatého písma a historie o druhém příchodu Krista kolem roku 1843-4). Tato kniha obsahovala jeho učení o nadcházejícím návratu Krista.
Kázání a cestování: Miller cestoval po Spojených státech, kde kázal a šířil svou nauku. Jeho kázání byla velmi populární a přitahovala mnoho následovníků. Kázal v různých městech, včetně Low Hamptona v New Yorku a v Bostonu.
Růst následovníků: Během 30. let 19. století získal Miller tisíce následovníků, kteří věřili v jeho předpovědi druhého příchodu Krista.
Velké zklamání: Klíčovou událostí bylo 22. října 1844, kdy očekávali, že Ježíš Kristus přijde, ale k tomu nedošlo. Toto období bylo nazváno Velkým zklamáním, a následně někteří z milleristů přehodnotili své věroučné postoje.
William Miller byl známý svým učením o blížícím se druhém příchodu Krista a jeho kniha a kázání měly významný vliv na mnoho náboženských hnutí, včetně adventismu. Jeho život a učení jsou důležitými kapitolami v dějinách amerického náboženství.
William Miller se zaměřoval na interpretaci proroctví z Bible, zejména na knihy jako Daniel a Ozeáš, aby podpořil své učení o nadcházejícím druhém příchodu Krista. Jeho technika interpretace proroctví byla specifická a často se soustředila na určení konkrétních dat a událostí. Zde je několik klíčových prvků jeho techniky interpretace:
Datumování: Miller se snažil určit konkrétní datum druhého příchodu Krista na základě biblických proroctví. Zejména se zaměřil na knihu Daniel, kde interpretoval časové rámce, jako například 2300 dnů a 70 týdnů, a snažil se tyto časové údaje propojit s historickými událostmi.
Symbolika a čísla: Miller často interpretoval symbolické prvky v proroctvích, jako jsou zvířata, čísla a obrazy, jakož i časové údaje. Například, v knize Daniel viděl symboliku čtyř světových říší, které měly být spojeny s koncem světa.
Ignorování kontextu: Jedním z kritických aspektů Millerovy interpretace bylo to, že často vytrhoval jednotlivé verše z jejich kontextu a soustředil se na jejich časové rámce a symboliku, aniž by bral v úvahu širší kontext celé knihy nebo původní smysl veršů. Millerova interpretace byla značně úzkoprsá a zaměřená na dosažení určitého data.
Konkrétní předpovědi: Miller často předpovídal konkrétní data pro druhý příchod Krista, což bylo charakteristické pro jeho učení. Jeho nejznámější předpovědí bylo roku 1843 nebo 1844 jako možná data druhého příchodu.
Nesprávná předpověď: Millerova interpretace proroctví vedla k Velkému zklamání v roce 1844, když očekávali návrat Krista a k tomu nedošlo. Toto zklamání způsobilo, že někteří z jeho následovníků přehodnotili své věroučné postoje.
Celkově lze říci, že Millerova technika interpretace proroctví byla založena na snaze nalézt konkrétní data a časové rámce v Bibli, často na úkor širšího kontextu a původního smyslu textu. Tato úzkoprsá interpretace proroctví byla charakteristická pro millerismus a vedla k jeho významným předpovědím a následně k Velkému zklamání.
Žádné komentáře:
Okomentovat