úterý 17. června 2025

Hnutí víry v ČR: Analýza Ulfa Ekmana, apoštolské církve, slova života, IHOP, KS a KMS

Analýza Ulfa Ekmana a dalších hnutí

Klíčové body

  • Výzkum naznačuje, že Ulf Ekman pravděpodobně chápal progresivní zjevení v charismatickém smyslu, což zahrnuje možnost dalších zjevení mimo Bibli.
  • Zdá se, že jeho výklad mohl vést k nekonzistentním výkladům, zejména kvůli formulaci „ze značné části kompletní“.
  • Apoštolská církev v ČR pravděpodobně trvá na uzavřenosti kánonu, zatímco Mezinárodní dům modliteb v ČR (IHOP) a České studny zdůrazňují pokračující zjevení (dle mého osobního úsudku, není to podložené zdrojem).
  • Téma je kontroverzní, protože tradiční křesťanství trvá na úplnosti Písma, zatímco charismatická hnutí připouštějí další zjevení.

Ulf Ekman

Výzkum naznačuje, že Ulf Ekman, bývalý charismatický pastor, pravděpodobně chápal progresivní zjevení jako proces, kde Bůh postupně odhaloval svou vůli skrze Bibli, ale také připouštěl pokračující působení Ducha svatého, což zahrnuje možná další zjevení. Po konverzi ke katolicismu v roce 2014 se jeho přístup pravděpodobně přizpůsobil katolické hermeneutice, která zdůrazňuje tradici a Magisterium spolu se Písmem.

Podle stránek apologet.cz pentekostálního apologetika Aleše France, charismatická hnutí, jako je Livets Ord, často kladou důraz na pokračující zjevení Ducha svatého, což může vést k odchylkám od tradiční biblické autority. Franc kritizuje tato hnutí za potenciální subjektivismus, což podporuje Ekmanův přístup k progresivnímu zjevení. Tyto charismatická hnutí, podle Francovy kritiky, často zdůrazňují prorocké zjevení, což může vést k odchylkám od biblické autority, což je v souladu s Ekmanovým přístupem.

Apoštolská církev v ČR

Apoštolská církev v ČR, pentekostální denominace, pravděpodobně trvá na doslovném výkladu Bible s důrazem na roli Ducha svatého, ale zdá se, že má uzavřený pohled na kánon, což znamená, že nepřipouští další zjevení mimo Písmo.

Mezinárodní Dům Modlitby (IHOP) a České studny

IHOP a České studny, zapojené do charismatických a prorockých aktivit, pravděpodobně věří v pokračující zjevení skrze Ducha svatého. Bez zdroje, toto je jen úsudek na základě mé osobní zkušenosti. Podle dostupných informací České studny kladou důraz na obnovu duchovního života skrze prorocké vize a modlitby, což také odpovídá charismatické teologii.


Podrobná analýza Ulf Ekmana a dalších hnutí

Úvod

Tento článek se zabývá pohledem Ulfa Ekmana na biblický výklad, zejména jeho konceptem progresivního zjevení, a porovnává ho s přístupy Apoštolské církve v ČR, Mezinárodního Domu Modlitby (IHOP) a Českých studní. Zaměřujeme se na otázku, zda Ekman respektoval uzavřenost kánonu nebo připouštěl pokračující zjevení, a jak se tyto pohledy liší u zmíněných českých hnutí.

Ulf Ekman: Progresivní zjevení a konzistence výkladu

Ulf Ekman, zakladatel charismatického hnutí Livets Ord ve Švédsku, byl známý svým důrazem na autoritu Bible a současné působení Ducha svatého. V jeho dokumentu *Původ, smysl a použití Bible* ([Původ, smysl a použití Bible](https://adoc.pub/queue/pvod-smysl-a-pouiti-bible-ulf-ekman.html)) z roku 2006 uvádí, že „Boží zjevení v Písmu je progresivní, jak Starý, tak Nový zákon jsou ze značné části tohoto zjevení kompletní.“ Tato formulace naznačuje, že Bůh postupně odhaloval svou vůli skrze biblickou historii, ale zároveň zanechává prostor pro otázky ohledně úplnosti Písma (interpretace Pastorem či duchovními na základě tvrzeného vedení/zjevení Duchem Svatým).

Ekman pravděpodobně chápal progresivní zjevení jako kombinaci tradiční křesťanské teologie, kde zjevení vrcholí v Ježíši Kristu (Heb 1:1–2, Mt 5:17), a charismatické perspektivy, která připouští pokračující působení Ducha svatého skrze prorocká slova a duchovní dary. To je patrné z jeho důrazu na inspiraci Ducha svatého při výkladu Písma (2 Tim 3:16) a možnosti, že Duch nadále inspiruje věřící, což je typické pro charismatická hnutí. Jeho formulace „ze značné části kompletní“ však může naznačovat, že Písmo není plně uzavřené, což by mohlo zahrnovat další zjevení, jako jsou prorocká slova nebo osobní zkušenosti (Jan 16:13).

Po konverzi ke katolicismu v roce 2014 se jeho přístup pravděpodobně přizpůsobil katolické hermeneutice, která zdůrazňuje tradici a Magisterium spolu se Písmem. V knize *The Great Discovery* ([The Great Discovery](https://www.gotquestions.org/charismatic-movement.html)) a rozhovorech, například s The National Catholic Register, zmiňuje, že objevil „velmi bohaté dědictví, silné teologické základy a hlubokou lásku k Ježíši Kristu“ mezi katolíky, což naznačuje posun k katolickému pohledu, kde Bible je interpretována ve světle tradice a církevního učení.

Konzistence jeho výkladu závisí na tom, zda respektoval uzavřenost kánonu. Pokud ano, jeho výklad by mohl být konzistentní s tradiční křesťanskou hermeneutikou, kde progresivní zjevení končí s Novým zákonem. Pokud však připouštěl pokračující zjevení, hrozí nekonzistence, protože subjektivní interpretace mimo Písmo mohou vést k rozporům s biblickým textem, což je v charismatickém prostředí častým rizikem. Charismatická kritika, například na [GotQuestions.org](https://www.gotquestions.org/charismatic-movement.html), varuje před takovými tendencemi, které mohou oslabit autoritu Písma.

Apoštolská církev v ČR

Apoštolská církev v ČR, dříve pod vedením biskupa Rudolfa Bubíka a od roku ~2008 pod vedením biskupa Martina Morgana, je pentekostální denominace spojená se Světovým shromážděním Božího společenství. Jejich oficiální web ([Apoštolská církev](https://apostolskacirkev.cz/)) uvádí, že považují Svaté Písmo za „Bohem inspirované slovo zjevené lidem a normu, podle níž chceme žít a budovat církev“. Zdá se, že mají uzavřený pohled na kánon, což znamená, že nepřipouštějí další zjevení mimo Písmo, což je v souladu s pentekostálními vyznáními, která zdůrazňují dostatečnost Písma (2 Tim 3:16–17).

Podle stránek apologet.cz, které vede Aleš Franc, IHOP je kritizován za své spojení s charismatickými hnutími a za možné odchylky od tradiční biblické autority. Franc, bývalý apologet Apoštolské církve, byl vyloučen kvůli svým kritickým názorům na Kurzy Alfa, které považuje za nedostatečně biblické a příliš otevřené vůči charismatickým vlivům. Jak IHOP, tak apoštolská církev (například sbor v Českém Těšíně) opakovaně podněcují anebo organizují k aktivitě modliteb 24/7, což je aktivita typická pro charismatická hnutí. IHOP klade důraz také na uctívání 24/7.

Mezinárodní Dům Modlitby (IHOP) a České studny

IHOP a České studny, zapojené do charismatických a prorockých aktivit, pravděpodobně věří v pokračující zjevení skrze Ducha svatého. IHOP organizuje modlitební setkání s důrazem na spontánní chvalozpěvy a modlitbu ([IHOP](https://www.ihop.org/english/ - toto není oficiální stránka pro MDM ČR)), což naznačuje charismatický přístup, kde Duch svatý hraje klíčovou roli. České studny spolupracují s IHOP a Slovem života v Brně na prorockých událostech, což podporuje představu, že připouštějí další zjevení mimo Písmo, což je typické pro umírněný charismatismus, jak naznačuje uživatelův popis zakladatele. (Poznámka blogu Moudrost: Je těžké doložit jak je to s jejich výkladem bible, protože je to necírkevní hnutí, a není tedy reprezentováno žádnou oficiální církevní autoritou či církví nebo webovou stránkou kde byste si mohli přečíst vyznání a přístup k výkladu bible. Věří ve vedení Duchem Svatým, ale výrazným rysem je, že jim schází lidská hierarchie, dohled jako je vidět v první církvi např. u apoštola Pavla, který byl dohlížitelem a pastýřem, mající kompetence a nesoucí odpovědnost za svěřené "stádo" věřících.)

Z internetu není k dispozici specifická informace o jejich výkladu Bible, ale jejich zapojení do prorockých aktivit naznačuje, že pravděpodobně věří, že ne vše je v Bibli a Duch svatý musí ukázat další pravdy, což je v souladu s umírněným charismatismem.

Slovo života v Brně, původně Voda života, je přímo spojeno s hnutím Víry a Ulfem Ekmanem, který v 90. letech organizoval evangelizace v Československu. Tato skupina sdílí Ekmanův důraz na duchovní dary a pokračující zjevení, což je patrné z jejich podpory akcí, jako je Operace Jabotinski, a založení biblické školy v Brně. Jejich přístup k výkladu Bible je tedy blízký Ekmanově teologii a odlišuje se od mírně konzervativnějších denominací, jako je Apoštolská církev. Zdroj: Hnutí víry v Čechách a na Slovensku, Aleš Franc.

Křesťanská misijní společnost a Křesťanská společenství v kontextu hnutí Víry

KMS a Křesťanská společenství sehrály významnou roli v šíření charismatických a neocharismatických myšlenek v ČR po roce 1989, zejména prostřednictvím vlivu hnutí Víry. Zatímco KMS podporovala misii a jednotu křesťanů, její distribuce literatury od autorů jako Hagin a Margies vyvolala kontroverze a napětí s konzervativnějšími církvemi. Křesťanská společenství, původně ovlivněná hnutím Víry, se vyvinula v samostatnou charismatickou denominaci, která se snaží držet „středního proudu“, ale její historie odštěpení a charismatický důraz zůstávají předmětem kritiky z nepentekostálních zdrojů, které varují před subjektivismem a potenciálními odchylkami od biblické autority.

Závěr

V kontextu českého křesťanství se Ekmanův přístup blíží charismatickým hnutím jako IHOP, České studny a Železná berla, která často klade důraz na pokračující zjevení Ducha Svatého. Naopak Apoštolská církev v České republice, pod vedením biskupa Martina Morgana, zdůrazňuje uzavřenost biblického kánonu a tradiční hermeneutiku, což je v souladu s evangelikální teologií. Aleš Franc, bývalý apologet této církve, kritizuje hnutí jako IHOP a Kurzy Alfa za jejich potenciální odchylky od biblické autority.

Poznámka: IHOP Praha a Mezinárodní dům Modliteb v Těšíně nejspíš nejsou totožné identity, protože bylo mi řečeno že domů modliteb je mnoho. Přesto jsem toho názoru, že propojení domu modliteb (Železná berla) a Českých studen je v podstatě charismatické, svědčí o tom i zvaní hostů s Polska (Kielce apod), kteří taktéž mají nápadně charismatické projevy a řečnické přístupy.

Čtěte více

Křesťanská misijní společnost a Křesťanská společenství v kontextu hnutí víry

Analýza zásady progresivního zjevení od Ulfa Ekmana - zakladatel Liverts Ord v Upsale - radikální hnutí víry (pentekostalismus)

Žádné komentáře:

Okomentovat