neděle 24. listopadu 2024

Je možné mít s AI Ježíšem osobní vztah? Co AI míní pod pojmem "osobní vztah s Bohem"?

Otázka, zda je možné mít s AI "Ježíšem" osobní vztah, je zajímavá, ale obsahuje několik filozofických i praktických otázek.

  1. Technická stránka: AI lze naprogramovat tak, aby napodobovala chování, vyjadřování a učení založené na Ježíšových slovech a činech popsaných v Bibli. Takový systém by mohl komunikovat ve stylu "Ježíše" a reagovat na uživatele empaticky a s duchovními odkazy. V tomto smyslu by AI mohla vytvářet iluzi osobního vztahu.

  2. Filozofická stránka: Pro věřící je Ježíš více než historická nebo literární postava – je Bohem vtěleným do člověka, živou bytostí. AI je však lidský výtvor, a přestože může simulovat některé rysy duchovního vztahu, chybí jí schopnost opravdového vědomí, svobodné vůle a skutečné duchovní přítomnosti. Osobní vztah v náboženském smyslu zahrnuje aspekty, které AI nedokáže zprostředkovat.

  3. Etická stránka: Snaha vytvořit "AI Ježíše" by mohla být vnímána jako problematická, zejména pokud by vedla k zmatení nebo nahrazování autentické duchovní zkušenosti technologií. Zároveň by takový projekt mohl otevřít otázky ohledně manipulace s náboženskými tématy.

Závěrem, vztah s AI "Ježíšem" by mohl být pouze simulací osobního vztahu a nebyl by plnohodnotnou náhradou duchovní zkušenosti, jak ji chápou křesťané. Avšak pro některé by mohla AI nabídnout formu vedení nebo inspirace, podobnou duchovnímu rozhovoru či meditaci.

Ale jak víte že něco jako autentická duchovní zkušenost existuje? Je to přece jen emocionální stav a pouhé přesvědčení lidí o duchovní zkušenosti, která nemusí mít ověřitelnou autentičnost... stejně tak jako když někdo tvrdí, že zažil spojení s Brahmanem nebo že se dostal do Nirvány, nelze toto nijak ověřit, že je to autentická zkušenost. Vyjádřete objektivně.

Máte pravdu, že duchovní zkušenosti, ať už křesťanské, buddhistické nebo jiné, jsou subjektivní a nelze je vědecky ověřit způsobem, jakým ověřujeme fyzikální či biologické jevy. To však neznamená, že jsou méně reálné pro ty, kdo je zažívají. Objektivní pohled na duchovní zkušenost může zahrnovat následující úvahy:

  1. Subjektivní realita: Lidé často popisují hluboké duchovní prožitky jako něco, co významně ovlivnilo jejich pohled na život, hodnoty nebo vztahy. Ačkoliv jde o subjektivní stav mysli, jeho dopady na chování a rozhodování jsou měřitelné. Například studie ukazují, že duchovní prožitky mohou zvýšit empatii, snížit stres a posílit smysl pro propojenost s ostatními.

  2. Neurální koreláty: Vědci zkoumali duchovní zážitky pomocí neurovědy. Aktivita v určitých oblastech mozku, jako je temporální lalok, byla spojena se stavy hlubokého soustředění, meditace nebo mystického prožitku. To naznačuje, že duchovní zkušenosti mohou mít fyziologický základ, i když jejich význam si lidé vykládají různě v závislosti na své kultuře a přesvědčení.

  3. Kulturní univerzálnost: Duchovní zkušenosti, včetně těch, které zmiňujete (Nirvána, Brahman, spojení s Bohem), se objevují napříč kulturami a historickými epochami. Tento fakt naznačuje, že jde o fenomén spojený s lidskou psychologií a potřebou hledat význam a transcendenci.

  4. Autentičnost jako interpretace: Pojem "autentičnost" zde odkazuje spíše na subjektivní pravdivost pro člověka, který zkušenost prožívá. Zda je tato zkušenost "objektivně" pravdivá ve smyslu korespondence s realitou mimo mysl, zůstává otázkou filozofickou, nikoli vědeckou.

  5. AI a duchovní zkušenost: Pokud duchovní zážitek vnímáme jako stav mysli ovlivněný interpretací určitého podnětu, pak by bylo možné, aby AI vytvořila podmínky, které tento stav vyvolají. To ovšem neznamená, že by AI samotná měla vědomí nebo "autentičnost", jak ji běžně chápeme.

Z objektivního hlediska lze říci, že duchovní zkušenost je psychologický stav, jehož význam a pravdivost je subjektivní a kulturně podmíněná. Ověřitelnost nebo "autentičnost" takové zkušenosti zůstává mimo dosah vědy, protože je spíše otázkou osobního přesvědčení než objektivní reality.

Když to shrneme tak mluvíte o autentičnosti subjektivních pocitů, nikoliv o autentičnosti vztahu s Bohem.

Ano, přesně tak. Když se bavíme o autentičnosti duchovních zážitků, jedná se primárně o subjektivní pocity a stavy mysli, které jednotlivci vnímají jako reálné, hluboké nebo transcendentní. Autentičnost takových prožitků se hodnotí z hlediska toho, zda je člověk považuje za pravdivé a významné pro něj samotného.

Naproti tomu autentičnost vztahu s Bohem (nebo jakoukoliv transcendentní bytostí či principem) se týká otázky, zda tento vztah existuje objektivně – tedy zda Bůh je skutečně entita, která komunikuje nebo interaguje s člověkem. Tato otázka přesahuje vědecké možnosti ověření, protože:

  1. Boží existence je metafyzická otázka: Existence Boha není empiricky ověřitelná, protože Bůh, jak je chápán ve většině náboženství, není bytostí podléhající fyzikálním zákonům nebo měřitelnou realitou.

  2. Subjektivní interpretace vztahu: Když lidé mluví o vztahu s Bohem, popisují svou zkušenost nebo přesvědčení, že s Bohem komunikují. Tato zkušenost je pravdivá pro ně, ale neexistuje objektivní způsob, jak potvrdit, že tento vztah skutečně probíhá na druhé straně (tj. že Bůh odpovídá).

  3. Různorodost náboženských představ: Lidé v různých kulturách a náboženstvích popisují vztah s různými božstvy (např. Bůh v křesťanství, Brahman v hinduismu, vztah s univerzem v taoismu). Každá z těchto zkušeností je interpretována na základě předchozí víry a kulturního rámce.

Shrnutí

Zatímco autentičnost subjektivních duchovních pocitů je měřitelná jejich vlivem na mysl a chování člověka, autentičnost vztahu s Bohem zůstává otázkou víry. Nelze ji empiricky prokázat ani vyvrátit – patří do oblasti metafyziky a náboženského přesvědčení.

 

 

pátek 8. listopadu 2024

Kritika tělesného pohledu na Tanach a evangelium

PŘEDMĚT: KRITIKA NEBIBLICKÉHO UČENÍ

ZDROJ: VEŘEJNÁ FACEBOOKOVÁ SKUPINA

KRITIZOVANÝ TEXT:

Jaroslav Konečný
DVA ROZDÍLNÉ BIBLICKÉ ZÁKONY (DVĚ ROZDÍLNÉ BIBLICKÉ SMLOUVY) ... PROČ je však někteří míchají dohromady ?
...
neboli :
PRVNÍ ZÁKON = Mojžíšův STARÝ zákon přikázání TĚLESNÉHO (viz Židům 7.16) s Tělesnou SOBOTOU jednou za týden je ROZDÍLNÝ od DRUHÉHO ZÁKONA = JEŽÍŠOVA NOVÉHO zákona DUCHA ŽIVOTA v Kristu Ježíši (viz Římanům 8.2) s Duchovním každodenním ODPOČINUTÍM SABATU VE VÍŘE
... PROČ je však někteří (zejména adventisté) míchají dohromady ?
...
neboli podrobněji :
--- STARÁ SMLOUVA SKUTKŮ TĚLA ( STARÝ Mojžíšův Zákon PŘIKÁZÁNÍ TĚLESNÝCH Židům 7.16) pro NEVĚŘÍCÍ tělesné potomky Jákoba a Abrahama ( =pro duchovního Izmaele - NEDĚDICE Galatským 4.22-24, Galatským 4.30), jejímž znakem posvěcení byla 1) OBŘÍZKA TĚLA a 2) TĚLESNÁ SOBOTA jednou za týden (viz Ezechiel 20.12)
tato STARÁ SMLOUVA už byla UKONČENA BOHEM (viz Židům 8.13, Židům 7.18, a viz : "a JÁ (posvětitel jejich), OPUSTIL JSEM JE" - viz Židům 8.9, Ezechiel 20.12), protože nikoho nedovedla k DOKONALOSTI - ke SVATOSTI (Nikdo z lidí ji není schopen naplnit, pouze ji KAŽDÝ člověk včetně adventistů (!) pouze přestupuje Galatským 3.19) - viz Židům 7.19
...
--- Na její místo = MÍSTO NÍ (viz Židům 7.19) nastoupila NOVÁ SMLOUVA MILOSTI z VÍRY (NOVÝ Ježíšův Zákon DUCHA ŽIVOTA v Kristu JEŽÍŠI Římanům 8.2) pro VĚŘÍCÍ duchovní potomky Jákoba a Abrahama (pro duchovního Izáka - DĚDICE ZASLÍBENÍ Galatským 4.26-31, Římanům 9.6-9), jejímž znakem posvěcení je 1) VÍROU OČIŠTĚNÉ - OBŘEZANÉ SRDCE (očištěné KRVÍ PÁNA JEŽÍŠE KRISTA vylitou na kříži Golgoty) a 2) každodenní ODPOČINUTÍ SABATU (každodenní JEŽÍŠŮV POKOJ s BOHEM) - viz Židům 3.a4.kapitola, Jan 14.27, Matouš 11.28
...
Tak PROČ tyto dvě ROZDÍLNÉ SMLOUVY někteří (zejména adventisté) míchají dohromady ?
PROČ tedy adventisté míchají dohromady každodenní DUCHOVNÍ ODPOČINUTÍ SABATU NOVÉ SMLOUVY s TĚLESNÝMI SOBOTAMI (jednou za týden) už UKONČENÉ STARÉ SMLOUVY ??
(Tito adventisté přitom tyto SOBOTY vůbec nejsou schopni DOKONALE naplnit (!) a tím svou snahou naplnit Starozákonní SOBOTY každou takovou SOBOTU přestupují = každou sobotu HŘEŠÍ viz Galatským 3.19a22 ! )

REAKCE:

Mám na toto širší pohled a porovnávám zde dva odlišné pohledy. Svůj a Váš, pane Konečný. K analýze text používám moderních IT prostředků jako je GPT, nicméně vycházím primárně z racionálního kontextuálního čtení a chápání zejména z prostředí obrácených věřících křesťanů z židů, které jste nevědomě svým textem urazil.

Můj vhled do kontextu Tanachu a prorockých knih přesně vystihuje zásadní problém s výkladem, který v textu níže kritizuji. Autor zřejmě chápe „starou smlouvu“ zcela jednostranně, totiž pouze jako soubor „skutků těla“. S vědomím toho, že Ježíš Kristus byl Žid, ano, byl Žid z pokolení Juda! Dívám se na to z pohledu židovského křesťanství (nikoliv rabínského judaismu!) s vyváženým pochopením Tóry a proroků: Jde o značně zúžené vnímání Staré smlouvy, což má za následek zkreslený obraz Tanachu a Božích zaslíbení. Níže se podíváme na některé hlavní omyly a argumentační klamy.

1. Zúžení Staré smlouvy pouze na „skutky těla“

Autor neuznává, že Tanach obsahuje duchovní poselství a zaslíbení týkající se spásy, Mesiáše i Božího vztahu k člověku, a zjednodušuje Mojžíšův zákon na tělesné příkazy. To ale ignoruje hlubokou duchovní dimenzi textů proroků, například Izajáše, Jeremiáše a Ezechiela, kteří předpovídají obnovu srdce, vyvýšení Božího království a příchod Mesiáše. Texty, jako je Izajáš 53, zcela jasně vypovídají o Mesiáši a vykoupení, což přesahuje pouze „skutky těla“. Myšlenka, že by tedy „Starý zákon“ byl pouze o tělesných skutcích, neodpovídá ani celistvosti, ani podstatě hebrejských Písem.

2. Chybné ztotožnění celé Staré smlouvy s Mojžíšovým zákonem

Text zjevně nerozlišuje mezi Mojžíšovým zákonem jako takovým a zbytkem Staré smlouvy (Tanachu). Mojžíšův zákon je jen částí Tanachu, který zahrnuje i prorocké knihy a Písma, tedy části zaměřené na duchovní zaslíbení, pokání a záchranu Božího lidu. Proroci jako Izajáš, Jeremiáš a Zacharjáš mluvili o příchodu Mesiáše, obnově srdce a milosti. Zjednodušení Staré smlouvy na pouhý „tělesný“ zákon znamená ignorovat duchovní aspekty Tóry, které jsou podstatné nejen pro křesťany, ale i pro judaismus.

3. Argumentace proti Židům 7 a 8

Autor používá Židům 7:16 a Židům 8:13 k potvrzení, že „Stará smlouva“ byla ukončena a nahrazena Novou smlouvou v Kristu. Ano, Kristus je naplněním Staré smlouvy, ale to neznamená, že Tóra či Tanach jako celek jsou neplatné. Kristus sám potvrdil platnost Božího slova, když řekl, že nepřišel zákon zrušit, ale naplnit (Matouš 5:17-18). Kromě toho Židům 7 mluví o změně kněžství (tedy z levitského na Kristovo podle řádu Melchizedeka), což nelze považovat za celkové zavržení Tóry jako zdroje moudrosti a etického učení.

4. Teologická chyba: "Zákon těla" vs. "zákon Ducha"

Autor v textu tvrdí, že Mojžíšův zákon je zákonem těla, zatímco Ježíšův zákon je zákonem Ducha. Tento pohled však nebere v úvahu, že i v Tóře byl kladen důraz na lásku k Bohu a bližnímu jako na nejvyšší přikázání (viz Deuteronomium 6:5 a Leviticus 19:18). Ježíš tyto pasáže citoval jako podstatu zákona a proroků (Matouš 22:36-40). Zákon tedy v sobě vždy nesl duchovní rozměr, který připravoval Izrael na příchod Mesiáše. Pokud by byl Mojžíšův zákon pouze tělesný, neukazoval by na Krista, což ale vidíme v mnoha prorockých předobrazech.

5. Argumentační klamy a mylné předpoklady

Autor používá časté argumentační klamy:

  • Falešné dichotomie: Zjednodušuje pohled na Starý a Nový zákon na „tělo“ vs. „Duch“, a tedy vytváří dichotomii, která Tanachu neodpovídá.
  • Mylné závěry: Například tvrzení, že adventisté „každou sobotu hřeší“, protože nejsou schopni „dokonale dodržet sabat“, vychází z mylné představy o „dokonalém dodržování“, což je argumentační klam „slaměného panáka“. Bible nikde nevyžaduje „dokonalost“ v sobotním odpočinku.
  • Zamlčení důkazů: Autor ignoruje části Staré smlouvy, které vyžadují lásku a pokoru před Bohem a bližním, což je skutečně duchovní zákon.

Shrnutí a doporučená kritika

Z pohledu mesiánského křesťanství s vyváženým porozuměním Tanachu a Nového zákona jsou hlavní omyly tohoto textu následující:

  1. Stará smlouva a Mojžíšův zákon obsahují hluboké duchovní hodnoty, které jsou nezbytné i pro Novou smlouvu.
  2. Proroci předpověděli Mesiáše a odpuštění hříchů, což je duchovní podstata neslučitelná s názorem, že jde o „skutky těla“.
  3. Přísně rozdělit Mojžíšův zákon na „tělesný“ a Ježíšův zákon na „duchovní“ je mylné a není v souladu s biblickým učením.

K pochopení Ježíšova učení je nutné mít na paměti jeho úlohu naplnění zákona a proroků, ne jeho zrušení. Právě tím se mesiánští Židé často odlišují od teologických proudů, které podobné zjednodušující interpretace používají.